Znajomość języków obcych to niezwykle cenna wartość. Wnosi do życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego, wiele rozmaitych korzyści. Takie umiejętności przydają się w różnych, często zupełnie nieoczekiwanych sytuacjach. Warto więc zainwestować w naukę, która pozwoli nam cieszyć się zadowalającą wiedzą gwarantującą prowadzenie płynnych konwersacji na wiele ciekawych tematów. W czym tkwi sekret skutecznego przyswajania informacji?
Większość osób chce wiedzieć jak uczyć się języków obcych. Dobrym pomysłem będzie jednak spojrzenie na to zagadnienie z całkowicie innej strony. Najlepiej zacząć od zastanowienia się nad tym, w jaki sposób NIE uczyć się języka obcego! Przed czym powinniśmy się wystrzegać i jakich błędów unikać? Oto kilka przydatnych wskazówek!
1. Dysponowanie niewielką ilością źródeł
Mózg najefektywniej będzie przyswajał wiedzę wtedy, gdy poddamy go różnorodnej stymulacji. Uczenie się języka przy pomocy jednego źródła informacji, niezależnie od tego, jak profesjonalne i dopracowane by ono nie było, nie przyniesie nam tak zadowalających rezultatów jak łączenie ze sobą różnych opcji.
Nie bazujmy wyłącznie na jednej aplikacji, podręczniku lub zeszycie pełnym notatek. Sama forma pisana nie sprawi, że osłuchamy się z wymową i zyskamy śmiałość w porozumiewaniu się, przełamując barierę językową. Z kolei gdy będziemy opierać się wyłącznie na konwersacjach, może na tym ucierpieć zasób naszego słownictwa i łatwiej będzie o błędy w pisowni poszczególnych wyrazów.
Kluczowe jest tutaj łączenie różnych metod i korzystanie zwłaszcza z takich, które przynoszą nam także satysfakcję. Oglądanie serialu? Owszem ale z angielskimi napisami. Samodzielne tłumaczenie angielskich tekstów ulubionych piosenek? To także znakomity pomysł. Możliwości jest naprawdę wiele, otaczajmy się więc językiem.
2. Pragnienie zyskania biegłości językowej w miesiąc
Kolejnym błędem jest podchodzenie do nauki języka obcego jak do wyścigu. Więcej i szybciej nie zawsze znaczy lepiej. Całodniowa nauka słówek dzień w dzień nie jest receptą na sukces. Przeciążony mózg nie będzie właściwie przyswajał wiedzy. W większości przypadków zdobyte w ten sposób informacje znajdują się w naszej głowie, jednak bardzo szybko z niej ulatują, jeśli nie są systematycznie utrwalane. A na to z kolei potrzeba czasu i regularności. Taki sposób nauki bardzo często skutkuje szybkim zniechęceniem i porzuceniem edukacji. A przecież nie o to chodzi, prawda?
Lepiej uczyć się systematycznie i przyswajać mniejsze partie materiału. Pozwoli to na utrwalenie materiału i odświeżanie wiadomości, co przełoży się na rezultaty.
3. Stawianie sobie zbyt wysokich wymagań
Zdobywanie płynności językowej to proces, który wymaga czasu. Nie stawiajmy sobie ambitnych ale zarazem niemożliwych do realizacji celów, gdyż tylko zgasimy swoją motywację i stracimy zapał do nauki. Pamiętajmy o tym, że nie musimy być perfekcyjni. Akceptujmy własne błędy i z dystansem podchodźmy do niewielkich porażek. Skupiajmy się na nabywaniu i poszerzaniu umiejętności, które umożliwią nam swobodną komunikację. Nie trzeba posiadać idealnego akcentu, żeby skutecznie porozumieć się z innymi, i to zupełnie naturalne!
4. Przyswajanie "encyklopedycznego” języka i używanie go w każdej sytuacji
Poprawne wysławianie się jest bardzo ważne. Nie ma niczego złego w uczeniu się szeregu zwrotów grzecznościowych i słówek umieszczonych w podręcznikach. Niekiedy jednak używanie typowo książkowych zwrotów w codziennej, swobodnej rozmowie z obcokrajowcem może brzmieć nienaturalnie i po prostu śmiesznie.
Warto więc uzupełniać swoje materiały także o mniej formalne sformułowania, a nawet elementy tak zwanego slangu, aby nie mieć problemów z dostosowaniem swojej wypowiedzi do charakteru danej rozmowy.