Strach przed mówieniem w języku obcym najczęściej pojawia się u dorosłych. Dzieci, pomimo wrodzonej nieśmiałości, są znacznie bardziej skłonne do mówienia, nawet jeśli popełniają przy tym błędy. Dlaczego tak się dzieje? Czy bariera językowa i dyskomfort podczas konwersacji zależą od naszego wieku? A może to kwestia wewnętrznej otwartości lub surowej auto-krytyki? Poznajcie dwie główne przyczyny niepowodzeń i spróbujcie zrobić krok dalej!
Jako dzieci doświadczamy własnych ograniczeń tak bardzo, że za wszelką cenę staramy się je pokonać – porzucając perfekcjonizm i wszelkie szablony, powszechnie uważane za prawidłowe czy pożądane. Niemniej, nikt z osób dorosłych, które świetnie nauczyły się chodzić, nie śmieje się z bobasa, który wytęża wszystkie mięśnie swojego drobnego ciałka, aby chociaż przez chwilę utrzymać pionową postawę! Podobnie jest z nauką języka angielskiego. Dorośli starają się dążyć do perfekcji i poprawności językowej, co niestety często odbywa się kosztem prowadzenia konwersacji. Pojawia się paraliżujący lęk przed mówieniem, który jest związany z możliwością popełnienia ewentualnych błędów. Niestety, aby uzyskać jak najlepsze efekty, każdy samodzielnie popełniony błąd powinien być najcenniejszą lekcją. Co za tym idzie, chcąc swobodnie komunikować się w języku obcym, najpierw trzeba się otworzyć na siebie, popełnianie błędów, które czasami są nie do pominięcia i zaakceptowanie faktu, że tak właśnie wygląda droga rozwoju!
Analityczny umysł może być powodem powstawania bariery językowej. Szczególnie jest to zauważalne w sytuacjach, kiedy dorośli zachęcani są do wykonywania niekonwencjonalnych ćwiczeń – to znaczy innych niż robienie notatek i używanie podręczników – a takie właśnie przynoszą najlepsze efekty! Dzieci z radością angażują się w różnego rodzaju gry, teatrzyki, ćwiczenia w parach bądź grupach oraz inne angażujące zabawy jak role-player, czyli wchodzenie w określoną rolę. W przypadku dorosłych, jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczenia, pojawia się mnóstwo pytań: Co? Gdzie? Jak? Dlaczego? Czy aby dam radę? Wówczas warto pamiętać, że nauka języka obcego powinna odbywać się w atmosferze dobrej zabawy. Nauczyciel nie oczekuje przecież, że zapisałeś się na zajęcia, aby mówić na nich jak native speaker. Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy podejmujesz się nauki, nie musisz wykonywać wszystkiego poprawnie. Ważne, abyś stopniowo uczył się na własnych błędach. Co więcej, nadmierne analizowanie każdego z ćwiczeń działa jako czynnik rozpraszający i wzbudza niepewność. Zaufaj prowadzącemu, który doskonale wie, co robi. Skup się na rozwoju i bądź otwarty, aby robić to poprzez zabawę! Wówczas odkryjesz jak bardzo przyjemna może być nauka języka obcego. Satysfakcja na końcu gwarantowana!
.................................................................................................................................
Zerknij także na nasz kurs Tylko dla Odważnych